اخبار و رویدادها

انتخاب گروه :

با بررسی روی موش‌ها مشخص شد امکان کاهش افسردگی مردان با فعالسازی یک ژن

بررسی جدید دانشمندان آمریکایی نشان می‌دهد که فعال کردن یک ژن خاص می‌تواند افسردگی ناشی از استرس را در مردان از بین ببرد.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک خبر داد اجرای پروژه‌ای بین‌المللی برای درمان یک بیماری ژنتیک شایع در کشور

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری از اجرای یک پروژه بین‌المللی خبر داد و گفت: ‌در این پروژه در خصوص درمان یک بیماری ژنتیکی مطالعاتی انجام می‌شود که نتایج آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

تولد موش‌هایی که به صورت ژنتیکی فاکتور 8 آنها غیر فعال است

محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با استفاده از تکنیک کریسپر به تولید موش‌های دست‌ورزی دست یافتند که به صورت ژنتیکی قادر به تولد موش‌هایی هستند که فاکتور 8 آنها غیر فعال است و از آن می‌توانند در بررسی تاثیر داروها به منظور یافتن درمان‌های جدید استفاده کنند.

شناسایی 2000 گونه باکتری جدید با توالی یابی ژنوم روده

محققان لابراتوار اروپایی زیست شناسی مولکولی توانستند نزدیک به 2000 گونه باکتری جدید را در روده انسان شناسایی کنند.

طراحی الگوریتمی برای ساخت بهتر دارو و دارورسانی موثر

گروهی از محققان الگوریتم یادگیری ماشینی برای دارورسانی طراحی کرده اند که دو برابر بیشتر از استانداردهای این صنعت کارآیی دارد و می تواند روند توسعه درمان های جدید بیماری ها را سرعت بخشد.

کشف نوعی شبکه مویرگی در استخوان‌های بلند

محققان مویرگ های جدیدی را تحت عنوان'ترنس-کورتیکال'(trans-cortical vessels) در استخوان‌ها کشف کرده‌اند که به درمان التهاب مفاصل کمک می‌کند.

بازسازی سلول های مغز

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با استفاده از ترکیبی متشکل از چهار مولکول کوچک توانستند سلول های گلیال را به نورون های فعال تبدیل کنند.

بازیابی توان در بزرگسالی با سلول‌های بنیادی عضلانی

محققان دریافتند که از دست دادن سلول‌های بنیادی عضلانی، نیروی محرکه اصلی کاهش عضلات در سالمندان است؛ یافته‌های آنها، نظریه کنونی را که کاهش عضلات در سنین بالا، عمدتا به خاطر از دست دادن نورون‌های حرکتی است، به چالش می‌کشد.

تبدیل ایران به صادرکننده داروهای زیستی

دانش زیست فناوری از جمله حوزه هایی است که در چهل سال گذشته با وجود تحریم ها، ایران رشد درخشانی داشته و اکنون به گفته دبیر ستاد ویژه توسعه زیست فناوری ایران در زمینه داروی زیستی در منطقه رقیب ندارد.

ایران به جمع چهار کشور تولیدکننده داروی فاکتور هشت پیوست

همزمان با دهه فجر واحد تولید انبوه داروی 'فاکتور هشت نوترکیب انسانی' برای درمان بیماران هموفیلی توسط شرکت «سامان داروی هشتم» از شرکت های دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان روز سه شنبه در مشهد راه اندازی شد

کشف ارتباط نوعی پروتئین با ابتلا به سندروم کاردیو متابولیک

گروهی از محققان رابطه بین نوعی پروتئین به نام کلاسترین را با ابتلا به سندروم کاردیومتابولیک یافتند.

نانوذرات در غذا رفتار باکتری های بدن را تغییر می دهند

محققان مرکز پزشکی مینز آلمان دریافتند نانوذرات در مواد غذایی به باکتری های موجود در روده متصل می شوند و تعاملی را با میزبان خود آغاز می کنند که موجب تغییر چرخه زیستی باکتری ها می شود.

حدود 40 پروژه تحقیقات سلول های بنیادی وارد کارآزمایی بالینی شد

رئیس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی به انجام فعالیت های تحقیقاتی در حوزه سلول های بنیادی اشاره کرد و گفت: حدود 40 پروژه تحقیقاتی سلول های بنیادی این پژوهشگاه وارد کارآزمایی بالینی شده است.

کشف یک پروتئین جدید برای مبارزه با سرطان سینه

محققان دانشگاه لوییزیانا در آمریکا موفق به کشف پروتئینی شدند که از گسترش سرطان سینه جلوگیری می کند و روش های درمانی موثرتری را در اختیار می گذارد.

تشخیص سریع ویروس ها از راه دور

محققان دانشگاه آکسفورد یک ابزار پرتوان، کوچک و قابل حمل را برای تعیین توالی دی ان ای ساختند که از لابراتوارهای سیار برای تشخیص بسیار سریع وجود ویروس هایی مانند ابولا و زیکا در محل بهره می برد.

اثرگذاری باکتری های بینی بر آنفلوآنزا

محققان دانشگاه میشیگان آمریکا یک رابطه همزیستی بین انسان و گروهی از باکتری ها یافتند که با ویروس آنفلوآنزا مقابله می کند و در بینی ساکن هستند.

موش ها با جداشدن از مادر دچار شبه اوتیسم می شوند

رئیس پژوهشکده علوم شناختی و مغز دانشگاه شهید بهشتی گفت: مطالعات دانشمندان ایران بر روی رشد مغز در این دانشگاه در دنیا بی نظیر است، نتایج یکسری از مطالعات نشان داده که جداکردن موش ها از مادرشان و کاهش روابط اجتماعی آنها را به علائم شبه اوتیسم مبتلا می کند.

ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را دارد

دبیر علمی یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین به پیشرفت های کشور در علم پزشکی اشاره کرد و گفت:ایران در علم ژنتیک رتبه نخست منطقه را دارد و از ترکیه پیشی گرفته ایم.

پیشرفت ایران در تولید داروها وکیت های آزمایشگاهی

رئیس یازدهمین کنگره بین المللی آزمایشگاه و بالین به پیشرفت های ایران در حوزه دارویی و کیت های آزمایشگاهی اشاره کرد و گفت: این دستاوردهای مهم با تکیه به جوانان این مرز و بوم محقق شده و باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.

درمان انحطاط ماکولا با سلول های بنیادی

محققان با استفاده از سلول های بنیادی، یک شیوه درمانی جدید برای جلوگیری از نابینایی در اثر ابتلا به بیماری انحطاط ماکولا (AMD) ابداع کردند.

تولید رگ های خونی انسان در آزمایشگاه

محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا توانستند سلول های بنیادی را به گونه ای تحریک کنند که در محیط آزمایشگاه به شکل رگ های خونی انسان رشد کنند.

باکتری روده مانع اثرگذاری داروی پارکینسون می شود

محققان دانشگاه گرونینگن هلند دریافتند نوعی باکتری ساکن روده موسوم به انتروکوک «Enterococcus » داروی لوادوپا را که برای درمان پارکینسون مورد استفاده قرار می گیرد، به دوپامین تبدیل کرده و مانع اثرگذاری آن می شود.

شناسایی مکانیزم جدید برای درمان سکته مغزی و تشنج

محققان آمریکایی مکانیزم جدیدی را شناسایی کردند که امکان هدفگیری سلول ها و نورون های موردنظر برای درمان سکته مغزی و تشنج را با دقت بسیار زیاد فراهم می کند.

کشف یک پروتئین جدید برای مبارزه با سرطان سینه

محققان دانشگاه لوییزیانا در آمریکا موفق به کشف پروتئینی شدند که از گسترش سرطان سینه جلوگیری می کند و روش های درمانی موثرتری را در اختیار می گذارد.

تشخیص سریع ویروس ها از راه دور

محققان دانشگاه آکسفورد یک ابزار پرتوان، کوچک و قابل حمل را برای تعیین توالی دی ان ای ساختند که از لابراتوارهای سیار برای تشخیص بسیار سریع وجود ویروس هایی مانند ابولا و زیکا در محل بهره می برد.

تبدیل سلول های پوست به سلول های ایمنی

گروهی از محققان دانشگاه لوند سوئد توانستند برای اولین بار سلول های پوستی موش و انسان را با برنامه ریزی مجدد به نوعی از سلول های ایمنی موسوم به سلول های دندریتیک تبدیل کنند.

جلوگیری از بازگشت سرطان با استفاده از افشانه کلسیم کربنات

محققان دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از افشانه کلسیم کربنات راهکار جدیدی را برای جلوگیری از بازگشت سرطان پس از خارج کردن تومور از بدن یافتند

شناسایی جهش ژنتیکی بومی بیماری های ام پی اس و نابینایی ارثی

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد پژوهشگاه ابن سینا گفت:جهش ژنتیکی بومی بیمارهای موکوپلی ساکاریدوز ( MPS) و نابینایی ارثی در قالب طرح امید، شناسایی خواهند شد.

یک گام دیگر به سمت ایجاد قابلیت خود ترمیمی بافت قلب

محققان دانشگاه راتجرز آمریکا با برداشتن سلول های بافت متصل کننده از قلب انسان و مهندسی معکوس این سلول ها توانستند آن ها را به سلول های بنیادی و سپس به سلول های عضله قلب تبدیل کنند.

شایع ترین سرطان های جهان در بین مردان

عضو شورای پژوهش مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: شایع ترین سرطان ها در مردان در دنیا پوست، معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ، ریه و مری است

    صفحه 1 از 4 ( 105 مورد)

    آخر بعدی 1 2 3 4 قبلی اول